DF1B-24DS-2.5RC | |
|---|---|
DigiKey Part Number | H3820-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DF1B-24DS-2.5RC |
Description | CONN RCPT HSG 24POS 2.50MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 24 Rectangular Connectors - Housings Receptacle White 0.098" (2.50mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DF1B-24DS-2.5RC Models |
Category | Number of Rows 2 |
Mfr | Row Spacing 0.098" (2.50mm) |
Series | Mounting Type Free Hanging (In-Line) |
Packaging Bag | Contact Termination Crimp, IDC |
Part Status Active | Color White |
Connector Type | Insulation Material Polyamide (PA), Nylon |
Contact Type Female Socket | Operating Temperature -35°C ~ 85°C |
Number of Positions | Note Contacts Sold Separately |
Pitch 0.098" (2.50mm) | Base Product Number |