DF11G-32DP-2V(50) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 11,040
Datasheet
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Connector Header Surface Mount 32 position 0.079" (2.00mm)
Hirose SignalBee Wire-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
DF11G-32DP-2V(50)
DigiKey Part Number
H2911-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF11G-32DP-2V(50)
Description
CONN HEADER SMD 32POS 2MM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DF11G-32DP-2V(50) Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Detent Lock
Series
Insulation Height
0.283" (7.19mm)
Packaging
Tube
Contact Shape
Square
Part Status
Obsolete
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Material
Brass
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Pitch - Mating
Features
Board Guide, Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Row Spacing - Mating
Insulation Color
Beige
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
2A
Style
Voltage Rating
250V
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights
8.2mm, 8.45mm, 9.55mm