DF11-24DS-2DSA(05) | |
|---|---|
DigiKey Part Number | H10178-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DF11-24DS-2DSA(05) |
Description | CONN RCPT 24POS 0.079 TIN PCB |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 24 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Tin |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DF11-24DS-2DSA(05) Models |
Category | Contact Finish Thickness - Mating 78.7µin (2.00µm) |
Mfr | Insulation Color Black |
Series | Insulation Height 0.244" (6.20mm) |
Packaging Tray | Contact Length - Post 0.118" (3.00mm) |
Part Status Active | Operating Temperature -30°C ~ 85°C |
Connector Type | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Contact Type Female Socket | Contact Finish - Post Tin |
Style Board to Board or Cable | Mated Stacking Heights 7.8mm, 8.45mm |
Number of Positions | Current Rating (Amps) 2A |
Number of Positions Loaded All | Voltage Rating 250V |
Pitch - Mating | Applications General Purpose |
Number of Rows 2 | Insulation Material Polyamide (PA), Nylon |
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm) | Contact Shape Square |