DF11-12DP-2DSA(08)
DigiKey Part Number
H125943-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF11-12DP-2DSA(08)
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
DF11-12DP-2DSA(08) Models
Category
Contact Length - Mating
0.118" (3.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Overall Contact Length
0.299" (7.60mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.260" (6.60mm)
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
2A
Mounting Type
Voltage Rating
250V
Termination
Solder
Mated Stacking Heights
7.55, 7.8mm, 8.9mm