CX60-24S-UNIT
CX60-24S-UNIT
CX Series Connectors
CX60-24S-UNIT
DigiKey Part Number
H126317-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CX60-24S-UNIT
Description
CONN USB 3.1 TYPE C PLUG UNIT
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1)) Plug Connector 24 Position Board Edge, Straddle Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CX60-24S-UNIT Models
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Number of Ports
1
Series
Current Rating (Amps)
0.25A, 1.25A
Packaging
Tray
Voltage - Rated
20VAC