A3D-44DA-2DSE is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 43
Datasheet
44 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
A3D-44DA-2DSE
DigiKey Part Number
H1888-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A3D-44DA-2DSE
Description
CONN RCPT 44POS 0.079 GOLD PCB
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
A3D-44DA-2DSE Models
Insulation Height
0.165" (4.20mm)
Packaging
Tube
Contact Length - Post
0.050" (1.27mm)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights
5.1mm, 6mm
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
200VAC
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)