A3-28DA-2SV(71) is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 14
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
In Stock: 489
28 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
A3-28DA-2SV(71)
DigiKey Part Number
H10969-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A3-28DA-2SV(71)
Description
CONN RCPT 28POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
A3-28DA-2SV(71) Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Series
Insulation Color
Brown
Packaging
Tube
Insulation Height
0.165" (4.20mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights
5.1mm, 6mm
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
200VAC
Pitch - Mating
Applications
General Purpose, Telecommunications
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)