A3-20DA-2SV(71) | |
|---|---|
DigiKey Part Number | H10967-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | A3-20DA-2SV(71) |
Description | CONN RCPT 20POS 0.079 GOLD SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 20 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | A3-20DA-2SV(71) Models |
Category | Contact Finish - Mating |
Mfr | Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm) |
Series | Insulation Color Brown |
Packaging Tube | Insulation Height 0.165" (4.20mm) |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Connector Type | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Contact Type Female Socket | Contact Finish - Post Tin |
Style Board to Board or Cable | Mated Stacking Heights 5.1mm, 6mm |
Number of Positions | Current Rating (Amps) 1A |
Number of Positions Loaded All | Voltage Rating 200VAC |
Pitch - Mating | Applications General Purpose, Telecommunications |
Number of Rows 2 | Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS) |
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm) | Contact Shape Square |