XWV96-2448Z-UNV-I is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hatch Lighting
In Stock: 3
Datasheet
4A 24 ~ 48V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
XWV96-2448Z-UNV-I
DigiKey Part Number
4718-XWV96-2448Z-UNV-I-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XWV96-2448Z-UNV-I
Description
96W V-LOC LED DRIVER 0-10V DIM W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
4A
Manufacturer
Hatch Lighting
Power (Watts)
96 W
Packaging
Box
Dimming
Analog
Part Status
Active
Features
OTP, SCP
Type
Constant Voltage
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Topology
AC DC Converter
Efficiency
90%
Number of Outputs
1
Termination Style
Wire Leads
Voltage - Input (Min)
108VAC
Size / Dimension
5.70" L x 2.30" W x 1.30" H (144.8mm x 58.4mm x 33.0mm)
Voltage - Input (Max)
304.7VAC
Approval Agency
cULus, FCC
Voltage - Output
24 ~ 48V