M83-LML3M1N60-0000-000 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 952-1051-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | M83-LML3M1N60-0000-000 |
Description | CONN HEADER R/A 60POS 2MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole, Right Angle 60 position 0.079" (2.00mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | M83-LML3M1N60-0000-000 Models |
Category | Fastening Type Threaded |
Mfr | Contact Length - Post 0.138" (3.50mm) |
Series | Insulation Height 0.303" (7.70mm) |
Packaging Tray | Contact Shape Circular |
Number of Positions | Features Mating Flange, Mounting Flange |
Number of Rows 3 | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Row Spacing - Mating | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions Loaded All | Insulation Color Black |
Style | Current Rating (Amps) 2.2A per Contact |
Shrouding Shrouded - 4 Wall | Voltage Rating 800V |