M80-5T10605B1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 21,093
Datasheet
Connector Header Through Hole 6 position 0.079" (2.00mm)
Harwin’s Company Overview
M80-5T10605B1
DigiKey Part Number
952-1582-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-5T10605B1
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2MM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Length - Post
0.106" (2.69mm)
Mfr
Insulation Height
0.319" (8.10mm)
Series
Contact Shape
Circular
Packaging
Bag
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Obsolete
Contact Finish Thickness - Mating
29.5µin (0.75µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Phosphor Bronze
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Number of Positions
Features
Backshell, Keying Slot, Mating Flange, Mounting Flange, Mounting Hardware, Shielded
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 121°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
2.2A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
120V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
33.55mm