M80-5000000M5-06-PM4-00-000
DigiKey Part Number
952-4218-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-5000000M5-06-PM4-00-000
Description
CONN HEADER R/A 6POS 4MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 6 position 0.157" (4.00mm)
EDA/CAD Models
M80-5000000M5-06-PM4-00-000 Models
Category
Fastening Type
Threaded
Mfr
Contact Length - Post
0.197" (5.00mm)
Series
Insulation Height
0.236" (6.00mm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Current Rating (Amps)
40A
Mounting Type
Voltage Rating
800V