M55-8006842-0300A
DigiKey Part Number
952-M55-8006842-0300A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M55-8006842-0300A
Description
CBL ASSEM 1.27MM 68POS F-F 300MM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.984' (300.00mm, 11.81")
EDA/CAD Models
M55-8006842-0300A Models
Category
Pitch - Cable
0.025" (0.64mm)
Manufacturer
Harwin Inc.
Length
0.984' (300.00mm, 11.81")
Features
Latch Lock, Polarizing Key
Part Status
Active
Color
Gray, Ribbon
Connector Type
Socket to Socket
Shielding
Unshielded
Number of Positions
68
Cable Termination
IDC
Number of Rows
2
Contact Finish
Gold
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)