G125-MV11605L0P | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 952-2452-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | G125-MV11605L0P |
Description | CONN HEADER VERT 16POS 1.25MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole 16 position 0.049" (1.25mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | G125-MV11605L0P Models |
Category | Fastening Type Push-Pull |
Mfr | Contact Length - Post 0.118" (3.00mm) |
Series | Insulation Height 0.193" (4.90mm) |
Packaging Strip | Contact Shape Circular |
Part Status Active | Contact Finish - Mating Gold |
Connector Type | Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm) |
Contact Type Male Pin | Contact Material Phosphor Bronze |
Pitch - Mating | Insulation Material Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free |
Number of Positions | Features Board Lock, Pick and Place |
Number of Rows 2 | Operating Temperature -65°C ~ 150°C |
Row Spacing - Mating | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions Loaded All | Insulation Color Green |
Style | Current Rating (Amps) 2A per Contact |
Shrouding Shrouded - 4 Wall | Mated Stacking Heights 7.25mm, 7.35mm, 7.7mm |