G125-FV13405F3P
G125-FV13405F3P
Harwin’s Company Overview
G125-FV13405F3P
DigiKey Part Number
952-4130-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-FV13405F3P
Description
CONN RCPT 34POS 0.049 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
34 Position Receptacle Connector 0.049" (1.25mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G125-FV13405F3P Models
Category
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Mfr
Insulation Color
Green
Series
Insulation Height
0.207" (5.25mm)
Packaging
Strip
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Gold
Style
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights
7.25mm, 7.33mm
Number of Positions
Features
Jackscrews, Pick and Place, Polarizing Key
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
2A
Pitch - Mating
Voltage Rating
450V
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Row Spacing - Mating
0.049" (1.25mm)