G125-2241696F3 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 952-4055-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | G125-2241696F3 |
Description | CONN RCPT HSG 16POS 1.25MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 9 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 16 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Green 0.049" (1.25mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | G125-2241696F3 Models |
Category | Row Spacing 0.049" (1.25mm) |
Mfr | Mounting Type Panel Mount |
Part Status Active | Color Green |
Connector Type | Features Jackscrews, Mating Flange, Mounting Flange, Polarizing Key |
Number of Positions | Operating Temperature -65°C ~ 150°C |
Pitch 0.049" (1.25mm) | Note Contacts Sold Separately |