G125-2241696F2 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 952-4071-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | G125-2241696F2 |
Description | CONN RCPT HSG 16POS 1.25MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 9 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 16 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Green 0.049" (1.25mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | G125-2241696F2 Models |
Category | Row Spacing 0.049" (1.25mm) |
Mfr | Mounting Type Free Hanging (In-Line) |
Part Status Active | Color Green |
Connector Type | Features Mating Flange, Polarizing Key, Threaded Inserts |
Number of Positions | Operating Temperature -65°C ~ 150°C |
Pitch 0.049" (1.25mm) | Note Contacts Sold Separately |