1555Q2F42GY
DigiKey Part Number
164-1555Q2F42GY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1555Q2F42GY
Description
ENCLOSURE PC 7.09"L X 5.55"W
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosure Polycarbonate Light Gray Cover Included 7.090" L x 5.550" W (180.09mm x 140.97mm) X 2.450" (62.23mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1555Q2F42GY Models
Category
Area (L x W)
39.3in² (254cm²)
Mfr
Design
Cover Included
Series
Material
Packaging
Bulk
Color
Light Gray
Part Status
Active
Thickness
0.120" (3.05mm)
Container Type
Enclosure
Ratings
Size / Dimension
7.090" L x 5.550" W (180.09mm x 140.97mm)
Material Flammability Rating
UL94 HB
Height
2.450" (62.23mm)