1418N4C10 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Hammond Manufacturing
In Stock: 0
Datasheet
Box Metal, Steel Gray Hinged Door, Lid 20.000" L x 16.000" W (508.00mm x 406.40mm) X 10.000" (254.00mm)
1418N4C10
DigiKey Part Number
1418N4C10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1418N4C10
Description
BOX STEEL GRAY 20"L X 16"W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
1418N4C10 Models
Category
Design
Hinged Door, Lid
Mfr
Material
Series
Color
Gray
Packaging
Box
Thickness
14 Gauge
Part Status
Obsolete
Features
Interior Panels, Mounting Flange
Container Type
Box
Ratings
Size / Dimension
20.000" L x 16.000" W (508.00mm x 406.40mm)
Shipping Info
Shipped from DigiKey
Height
10.000" (254.00mm)
Weight
47 lbs (21.3 kg)
Area (L x W)
320in² (2065cm²)