TG46-1406NXLFTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
HALO Electronics, Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
HALO Electronics, Inc.
In Stock: 0
Datasheet
140µH LAN 10 Base-T Pulse Transformer 1CT:1.41CT Transmitter, 1:1 Receiver Surface Mount
TG46-1406NXLFTR
DigiKey Part Number
5843-TG46-1406NXLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TG46-1406NXLFTR
Description
ISO MOD 10BASE-T QUAD 1C:1.41C
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Inductance
140µH
Manufacturer
Turns Ratio - Primary:Secondary
1CT:1.41CT Transmitter, 1:1 Receiver
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Size / Dimension
1.100" L x 0.480" W (27.94mm x 12.19mm)
Transformer Type
LAN 10 Base-T
Height - Seated (Max)
0.230" (5.84mm)