76PRB10T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Grayhill Inc.
In Stock: 69
Datasheet
Dip Switch SPST 10 Position Through Hole, Right Angle Piano Actuator 150mA 30VDC
76PRB10T
DigiKey Part Number
76PRB10T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
76PRB10T
Description
SWITCH PIANO DIP SPST 0.15A 30V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Grayhill Inc.
Height Above Board
0.301" (7.65mm)
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
SPST
Washable
No
Number of Positions
10
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
150mA
Body Material
Thermoplastic
Voltage Rating
30VDC
Length
1.080" (27.43mm)