Image for 75CF36-01-1-10N-F is not available
75CF36-01-1-10N-F
DigiKey Part Number
75CF36-01-1-10N-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
75CF36-01-1-10N-F
Description
SWITCH ROTARY 10POS 200MA 115V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rotary Switch 10 Position SP10T 200mA (AC/DC) 115 VAC Through Hole
Category
Voltage Rating - AC
115 V
Manufacturer
Grayhill Inc.
Voltage Rating - DC
30 V
Series
Actuator Type
Knob
Packaging
Bulk
Actuator Length
2.92mm
Part Status
Active
Angle of Throw
36°
Number of Positions
10
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Index Stops
Fixed
Contact Finish
Gold
Number of Decks
1
Mounting Type
Through Hole
Number of Poles per Deck
1
Termination Style
PC Pin
Circuit per Deck
SP10T
Depth Behind Panel
13.69mm
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Base Product Number
Current Rating (Amps)
200mA (AC/DC)