56SD30-01-4-AJN
DigiKey Part Number
56SD30-01-4-AJN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
56SD30-01-4-AJN
Description
SWITCH ROTARY 2-3POS 200MA 115V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rotary Switch 2 ~ 3 Position 4P3T 200mA (AC/DC) 115 VAC Panel Mount
Category
Voltage Rating - AC
115 V
Manufacturer
Grayhill Inc.
Voltage Rating - DC
30 V
Series
Actuator Type
Flatted (3.17mm Dia)
Packaging
Bulk
Actuator Length
9.53mm
Part Status
Active
Angle of Throw
30°
Number of Positions
2 ~ 3
Contact Material
Brass
Index Stops
Adjustable
Contact Finish
Silver
Number of Decks
1
Mounting Type
Panel Mount
Number of Poles per Deck
4
Termination Style
Solder Lug
Circuit per Deck
4P3T
Features
Shaft and Panel Sealed
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Depth Behind Panel
12.19mm
Current Rating (Amps)
200mA (AC/DC)