Image for 56P36-01-1-10N-C is not available
56P36-01-1-10N-C
DigiKey Part Number
56P36-01-1-10N-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
56P36-01-1-10N-C
Description
SWITCH ROTARY 10POS 200MA 115V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rotary Switch 10 Position SP10T 200mA (AC/DC) 115 VAC Panel Mount, Through Hole
Category
Voltage Rating - AC
115 V
Manufacturer
Grayhill Inc.
Voltage Rating - DC
30 V
Series
Actuator Type
Flatted (3.17mm Dia)
Packaging
Bulk
Actuator Length
9.53mm
Part Status
Active
Angle of Throw
36°
Number of Positions
10
Contact Material
Brass
Index Stops
Continuous
Contact Finish
Silver
Number of Decks
1
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Number of Poles per Deck
1
Termination Style
PC Pin
Circuit per Deck
SP10T
Depth Behind Panel
9.58mm
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Base Product Number
Current Rating (Amps)
200mA (AC/DC)