44S30-01-1-12N
DigiKey Part Number
44S30-01-1-12N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
44S30-01-1-12N
Description
SWITCH ROTARY 12POS 1A 115V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rotary Switch 12 Position SP12T 1A (AC/DC) 115 VAC Panel Mount
Category
Voltage Rating - AC
115 V
Manufacturer
Grayhill Inc.
Voltage Rating - DC
28 V
Series
Actuator Type
Flatted (6.35mm Dia)
Packaging
Bulk
Actuator Length
11.10mm
Part Status
Active
Angle of Throw
30°
Number of Positions
12
Contact Material
Silver Alloy
Index Stops
Continuous
Mounting Type
Panel Mount
Number of Decks
1
Termination Style
Solder Lug
Number of Poles per Deck
1
Features
Shaft and Panel Sealed
Circuit per Deck
SP12T
Depth Behind Panel
26.04mm
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Base Product Number
Current Rating (Amps)
1A (AC/DC)