GT010N10TT
DigiKey Part Number
3141-GT010N10TTTR-ND - Tape & Reel (TR)
3141-GT010N10TTCT-ND - Cut Tape (CT)
3141-GT010N10TTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GT010N10TT
Description
MOSFET N-CH 100V 380A 412W TOLT
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 380A (Tc) 412W (Tc) Surface Mount TOLT
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
220 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
13200 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
412W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TOLT
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.3mOhm @ 50A, 10V