TR9CJ11800YL4IMR6B is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Tri-Mag, LLC
In Stock: 0
Datasheet
13.5V 160 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
TR9CJ11800YL4IMR6B
TR9CJ11800YL4IMR6B
TR9CJ11800YL4IMR6B
DigiKey Part Number
1939-TR9CJ11800YL4IMR6B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR9CJ11800YL4IMR6B
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 13.5V 160W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TR9CJ11800YL4IMR6B Models
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
GlobTek, Inc.
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI, CoC Tier 1
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
39.4" (1.00m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.93" L x 2.91" W x 1.58" H (176.0mm x 74.0mm x 40.0mm)
Voltage - Output
13.5V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cETLus, EAC, ETL, PSE, RCM, S-Mark, UKRSepro, VCCI
Current - Output (Max)
11.8A
Standard Number
60335-1; 60601-1; 60950-1; 62368-1
Power (Watts)
160 W