GTM962250P22548A-F
DigiKey Part Number
1939-GTM962250P22548A-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GTM962250P22548A-F
Description
AC/DC CONVERTER 48V 225W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GTM962250P22548A-F Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
95%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.18" H (101.6mm x 50.8mm x 30.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, cETLus, EAC, UkrSEPRO, VCCI
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
60335-1; 60601-1; 60950-1; 62368-1
Current - Output 1
4.69 A