TBJ05-19-1-G-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 31
Datasheet
19 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
TBJ05-19-1-G-G
DigiKey Part Number
2073-TBJ05-19-1-G-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBJ05-19-1-G-G
Description
19W, 5.08MM PITCH TERM-BLOCK, SI
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
GCT
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Box
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Levels
1
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Positions Per Level
19
Contact Material - Plating
Copper Alloy
Pitch
0.200" (5.08mm)
Clamp Material - Plating
Copper Alloy
Mating Orientation
Horizontal with Board
Screw Material - Plating
Steel, Stainless
Current
16 A
Torque - Screw
0.44 Nm (3.9 Lb-In)
Voltage
300 V