TBD05-11-1-G-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 677
Datasheet
Parametric Equivalent
Phoenix Contact
In Stock: 0
Datasheet
11 Position Wire to Board Terminal Block 55° (125°) Angle with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole
TBD05-11-1-G-G
DigiKey Part Number
2073-TBD05-11-1-G-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBD05-11-1-G-G
Description
11W, 3.5MM PITCH TERM-BLOCK, ANG
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Wire Gauge
16-30 AWG
Manufacturer
GCT
Mounting Type
Through Hole
Series
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Packaging
Box
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Levels
1
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Positions Per Level
11
Contact Material - Plating
Copper Alloy
Pitch
0.138" (3.50mm)
Clamp Material - Plating
Copper Alloy
Mating Orientation
55° (125°) Angle with Board
Screw Material - Plating
Steel, Stainless
Current
10 A
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Voltage
300 V