BG301-03-A-0540-L-B
BG301-03-A-0540-L-B
BG301-03-A-0540-L-B
DigiKey Part Number
2073-BG301-03-A-0540-L-BTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-BG301-03-A-0540-L-BCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-BG301-03-A-0540-L-BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BG301-03-A-0540-L-B
Description
CONN HEADER SMD R/A 3POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 3 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BG301-03-A-0540-L-B Models
Category
Contact Length - Mating
0.213" (5.40mm)
Mfr
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Number of Positions
Features
Pick and Place
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Natural
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A per Contact