MGDSK10HC
DigiKey Part Number
2551-MGDSK10HC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MGDSK10HC
Description
DC DC CONVERTER
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 2A 9V - 36V Input
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Features
Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C
Type
Isolated Module
Efficiency
80%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
8-DIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.58" L x 1.03" W x 0.33" H (40.3mm x 26.3mm x 8.5mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
2A