NSR01F30NXT5G
DigiKey Part Number
2156-NSR01F30NXT5G-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
NSR01F30NXT5G
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 2DSN
Customer Reference
Detailed Description
Diode 30 V 100mA Surface Mount 2-DSN (0.60x0.30)
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 30 V
Packaging
Bulk
Capacitance @ Vr, F
7pF @ 5V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Supplier Device Package
2-DSN (0.60x0.30)
Current - Average Rectified (Io)
100mA
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
500 mV @ 100 mA