QTLP650C4TR/FC15-21SYGC/S530-E2/TR8 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | QTLP650C4TR/FC15-21SYGC/S530-E2/TR8 |
Description | LED GREEN CLEAR 1206 SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | Green 570nm LED Indication - Discrete 2.1V 1206 (3216 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.1V |
Mfr | Current - Test 20mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Viewing Angle 140° |
Part Status Active | Mounting Type |
Color | Wavelength - Dominant |
Configuration Standard | Wavelength - Peak 565nm |
Lens Color Colorless | Package / Case 1206 (3216 Metric) |
Lens Transparency Clear | Supplier Device Package |
Millicandela Rating | Size / Dimension 3.20mm L x 1.60mm W |
Lens Style Rectangle with Flat Top | Height (Max) 1.30mm |
Lens Size 2.00mm x 1.60mm | Base Product Number |