QTLP630C4TR/FC17-21SYGC/S530-E2/TR8
DigiKey Part Number
1080-1411-2-ND - Tape & Reel (TR)
1080-1411-1-ND - Cut Tape (CT)
1080-1411-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
LED GREEN CLEAR 0805 SMD
Customer Reference
Detailed Description
Green 570nm LED Indication - Discrete 2.1V 0805 (2012 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Mfr
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
140°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
565nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
2.00mm L x 1.25mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
1.20mm
Lens Size
1.40mm x 1.25mm