50M025045P016
DigiKey Part Number
145-50M025045P016-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50M025045P016
Description
MACH SCREW PAN PHILLIP M2.5X0.45
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
M2.5x0.45 Pan Head Machine Screw Phillips Drive Nylon
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
50M025045P016 Models
Category
Drive Type
Phillips
Manufacturer
Essentra Components
Thread Size
M2.5x0.45
Series
Head Diameter
0.197" (5.00mm)
Packaging
Bulk
Length - Below Head
0.630" (16.00mm)
Part Status
Active
Length - Overall
0.713" (18.10mm)