50M025045I012
DigiKey Part Number
145-50M025045I012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50M025045I012
Description
MACH SCREW FLAT PHIL M2.5X0.45
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
M2.5x0.45 Flat Head Machine Screw Phillips Drive Nylon
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
50M025045I012 Models
Category
Thread Size
M2.5x0.45
Manufacturer
Essentra Components
Head Diameter
0.217" (5.50mm)
Series
Head Height
0.059" (1.50mm)
Packaging
Bulk
Length - Below Head
0.413" (10.50mm)
Part Status
Active
Length - Overall
0.472" (12.00mm)