50M025045I004
DigiKey Part Number
145-50M025045I004-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50M025045I004
Description
MACH SCREW FLAT PHIL M2.5X0.45
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
M2.5x0.45 Flat Head Machine Screw Phillips Drive Nylon
Category
Thread Size
M2.5x0.45
Manufacturer
Essentra Components
Head Diameter
0.217" (5.50mm)
Series
Head Height
0.059" (1.50mm)
Packaging
Bulk
Length - Below Head
0.098" (2.50mm)
Part Status
Active
Length - Overall
0.157" (4.00mm)