PSB50W-0850-56-S
DigiKey Part Number
1800-PSB50W-0850-56-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSB50W-0850-56-S
Description
POWER SUPPLY LED DIMMING 56V
Detailed Description
850mA 38 ~ 56V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
850mA
Power (Watts)
48 W
Packaging
Box
Active
Operating Temperature
90°C
Efficiency
90%
Size / Dimension
3.88" L x 1.03" W x 0.86" H (98.5mm x 26.2mm x 21.9mm)
Approval Agency
CB, CE, cULus, FCC
Voltage - Input (Min)
120VAC
Voltage - Input (Max)
277VAC
Base Product Number
Voltage - Output
38 ~ 56V