ESPT040W-0800-42-Z1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
ERP Power, LLC
In Stock: 680
Datasheet
800mA 28 ~ 42V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
ESPT040W-0800-42-Z1
DigiKey Part Number
1800-1029-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESPT040W-0800-42-Z1
Description
LED DRIVER CC AC/DC 28-42V 800MA
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ESPT040W-0800-42-Z1 Models
Category
Voltage - Output
28 ~ 42V
Manufacturer
ERP Power, LLC
Current - Output (Max)
800mA
Series
Power (Watts)
34 W
Packaging
Box
Dimming
Analog, ELV, Triac
Part Status
Obsolete
Features
OCP, OTP, SCP
DigiKey Programmable
Not Verified
Ratings
IP64
Type
Constant Current
Efficiency
87%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.34" L x 2.36" W x 1.18" H (84.8mm x 59.9mm x 30.0mm)
Voltage - Input (Min)
120VAC
Approval Agency
cRUcs, SA, ENEC, FC, CE, CCC, CB, KC, NEMKO, UL, CSA
Voltage - Input (Max)
277VAC