LD12W120-36-C0350-TL
DigiKey Part Number
2367-LD12W120-36-C0350-TL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD12W120-36-C0350-TL
Description
22~36V@350mA, Phase Dimming
Customer Reference
Detailed Description
350mA 22 ~ 36V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Voltage - Isolation
3750 V
Manufacturer
EPtronics, Inc.
Dimming
ELV, Triac
Series
Features
OCP, OVP, SCP
Packaging
Bulk
Ratings
IP66
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
84%
Type
Constant Current
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
3.35" L x 1.42" W x 0.91" H (85.1mm x 36.1mm x 23.1mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, FCC
Voltage - Input (Min)
108VAC
Standard Number
C22.2, UL 8750
Voltage - Input (Max)
132VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
22 ~ 36V
Weight
0.281 lb (127.60 g)
Current - Output (Max)
350mA
Base Product Number
Power (Watts)
12.6 W