TSX-3225 40.0000MF10Y-K6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Similar
Aker Technology Corp
In Stock: 960
ECS Inc.
ECS Inc.
Diodes Incorporated
40 MHz ±10ppm Crystal 10pF 40 Ohms 4-SMD, No Lead
TSX-3225 40.0000MF10Y-K6
DigiKey Part Number
TSX-322540.0000MF10Y-K6-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSX-3225 40.0000MF10Y-K6
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 10PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TSX-3225 40.0000MF10Y-K6 Models
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
40 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)