TG-5006CJ-16H 16.3680MB
DigiKey Part Number
114-TG-5006CJ-16H16.3680MB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TG-5006CJ-16H 16.3680MB
Description
XTAL OSC TCXO 16.3680MHZ SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16.368 MHz TCXO Clipped Sine Wave Oscillator 1.7V ~ 3.465V 4-SMD, No Lead
Category
Frequency Stability
±2ppm
Mfr
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Series
Current - Supply (Max)
1.5mA
Packaging
Bulk
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
4-SMD, No Lead
Base Resonator
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Type
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Output
Clipped Sine Wave
Base Product Number
Voltage - Supply
1.7V ~ 3.465V