FA-238V 12.0000MD-G5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
YIC
In Stock: 4,913
Datasheet
Similar
TXC CORPORATION
In Stock: 11,305
Datasheet
Diodes Incorporated
12 MHz ±30ppm Crystal 20pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
FA-238V 12.0000MD-G5
DigiKey Part Number
FA-238V12.0000MD-G5-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA-238V 12.0000MD-G5
Description
CRYSTAL 12.0000MHZ 20PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA-238V 12.0000MD-G5 Models
Category
Load Capacitance
20pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Obsolete
Frequency
12 MHz
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)