FA-238V 12.0000MD-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
Similar
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Suzhou Hangjing Elec&Tech Co.,Ltd
12 MHz ±30ppm Crystal 16pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
FA-238V 12.0000MD-B
DigiKey Part Number
FA-238V12.0000MD-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA-238V 12.0000MD-B
Description
CRYSTAL 12.0000MHZ 16PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA-238V 12.0000MD-B Models
Category
Load Capacitance
16pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
12 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)