FA-238V 12.0000MB50X-C3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
EPSON
In Stock: 716
Datasheet
12 MHz ±50ppm Crystal 18pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
FA-238V 12.0000MB50X-C3
DigiKey Part Number
FA-238V12.0000MB50X-C3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA-238V 12.0000MB50X-C3
Description
CRYSTAL 12.0000MHZ 18PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA-238V 12.0000MB50X-C3 Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Frequency
12 MHz
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)