FA-238 50.0000MB30X-K5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 930
50 MHz ±50ppm Crystal 10pF 40 Ohms 4-SMD, No Lead
FA-238 50.0000MB30X-K5
DigiKey Part Number
FA-23850.0000MB30X-K5-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA-238 50.0000MB30X-K5
Description
CRYSTAL 50.0000MHZ 10PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA-238 50.0000MB30X-K5 Models
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
50 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)