EG-2101CA 161.1328M-PCHL3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
Similar
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
Crystek Corporation
In Stock: 896
161.1328 MHz SO (SAW) LVPECL Oscillator 3.3V Enable/Disable 6-SMD, No Lead
EG-2101CA 161.1328M-PCHL3
DigiKey Part Number
SE3614TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EG-2101CA 161.1328M-PCHL3
Description
XTAL OSC SO 161.1328MHZ LVPECL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±100ppm
Series
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Supply (Max)
60mA
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
6-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
6-SMD (7x5)
Frequency
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.055" (1.40mm)
Output
LVPECL
Current - Supply (Disable) (Max)
25mA