B32559C224K289 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 17,735
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 3,690
Datasheet
Upgrade
Upgrade
In Stock: 74
In Stock: 86
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
Image for B32559C224K289 is not available
B32559C224K289
DigiKey Part Number
495-2815-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32559C224K289
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 63VDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked Radial
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.276" L x 0.118" W (7.00mm x 3.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
40V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
63V