B72590T8140S160
DigiKey Part Number
495-3426-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-3426-1-ND - Cut Tape (CT)
495-3426-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72590T8140S160
Description
VARISTOR 28V 2A 0402
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28 V 2 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0402 (1005 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
33 V
Current - Surge
2 A
Series
Energy
0.03J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
10 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
14 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
16 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
23 V
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
28 V